home
Home > Robert Stopford
Search 
Battles
A-Z

Chronology
1650-1674
1675-1699
1700-1724
1725-1749
1750-1774
1775-1799
1800-1824
1825-1849

Exploration
1650-1850

Glossary
A-Z

Of Interest
Locations

Place Names
A-Z

Shakings
A-Z

Wars
1650-1850


Links
Age of Sail - General (28)
Arms/Armament (2)
Artwork (6)
Authors (17)
Bibliographies (3)
Buildings (2)
Communications (1)
Dockyards/Quays (5)
East India Companies (4)
Ensigns/Flags (2)
Events (9)
Exploration (9)
Fiction (6)
Fictional Characters (5)
Games/Gaming (12)
Glossaries (3)
Individuals (27)
Maps (1)
Medicine (2)
Monuments (13)
Movies/TV/Stage (8)
Museums/Libraries (31)
Officer/Crew Lists (3)
On-Line (46)
Organizations (16)
Packets (1)
Pilots (1)
Privateers (2)
Publishers (9)
Re-Enactors (11)
Reproductions (7)
Sea Fencibles (1)
Ships - General (17)
Ships - Specific (31)
Smuggling (3)
Software (2)
Stamps (2)
Tombs/Graves (2)
Underwater Archaeology (7)
Wars (9)
Wreckers (1)

Miscellaneous
Acknowledgments
Bibliography
FAQs
 

Robert Stopford
(1768-1847)

Robert Stopford was born on 5 Feb 1768 and died in Richmond, Surrey on 25 Jun 1847. He served in the Royal Navy.

He married Mary Fanshawe on 29 Jun 1809.

Sons who served as naval officers: Robert Fanshawe Stopford and James John Stopford

Honors:

Knight Grand Cross of the Most Distinguished Order of St. Michael & St. George (GCMG) on 10 May 1837

Ranks:

Entered Navy (1779)
Lt (1785)
Cdr (1789)
Capt (1790)
RAdm B (1808)
RAdm W (1809)
RAdm R (1810)
VAdm B (1812)
Adm B (1825)
Adm W (1830)

Ship Ranks:

Captain on the Aquilon from 29 Apr 1791

Notes:

Son of James (2nd Earl of Courtown) and Mary (née Powis) Stopford. Uncle of Montagu Stopford, Richard Henry Stopford and Edward Stopford. Son-in-Law of Robert Fanshawe. Brother-in-Law of Arthur Fanshawe. Father-in-Law of Henry Russell.

• As Captain of Aquilon, 32 he took part in the Glorious First of June (1794).
• Colonel of Marines (9 Nov 1805–28 Apr 1808)
• C-in-C Cape of Good Hope (1810–1813)
• C-in-C Portsmouth (May 1827–1830)
• Rear-Admiral of Great Britain (1834)
• C-in-C Mediterranean (1837– )
• Governor of Greenwich Hospital (1 May 1841)
• Vice-Admiral of the United Kingdom

OB: DOB/DOD/POD

Home | Disclaimer

Material compiled by S. Yamamoto.
Copyright © 2002-2014 Sailing Navies (unless otherwise noted)
Please bring any errors & broken or dead links to the attention of the webmaster.
Comments and suggestions are welcome and appreciated.